Palm Yağı

Palm yağı, dünyadaki en büyük ikinci bitkisel yağ kaynağıdır. Tropikal ülkelerde bulunan palm meyvesinden üretilmektedir. Soya fasulyesi ve kolza

Palm yağı, dünyadaki en büyük ikinci bitkisel yağ kaynağıdır. Tropikal ülkelerde bulunan palm meyvesinden üretilmektedir. Soya fasulyesi ve kolza tohumu yağından sonra en çok ticareti yapılan yağ çeşididir. Palm yağı, margarin, fırınlanmış ürünler (bisküvi,  ekmek, kek, hamur işleri gibi), dondurma, geleneksel yemekler, pastacılık, doldurulmuş süt içinde ve kakao yağı yerine kullanılır. Aynı zamanda, mumlar, sabun ve kozmetik ürünlerinde kullanılır. Palm yağının diğer bir kullanım alanı ise bio-yakıt ürünleridir. Palm yağı üretiminin %90’ı Malezya ve Endonezya’da bulunmaktadır. Honduras, Kolombiya ve Guatemala,  Avrupa Birliğine küçük ama göze çarpan miktarda ihracat yapmaktadırlar. Dünyadaki en büyük ithalatçı ve ihracatçı ülkeler aşağıda yer almaktadır. 
Liquatrans palm yağı için özel bir flexitank geliştirmiştir. H-Flex’in versiyonu ve palm yağı için elverişli olan Flexitankın özellikleri şöyledir:
Palm yağı 35 C e kadar katı haldedir. Bu sebeple, varış istasyonunda boşaltım için ısıtılmaya ihtiyaç duymaktadır. Fleksitankın entegre ısıtma sistemi, ısıtma peti olmadan boşaltım için palm yağını ısıtmayı mümkün (bundan dolayı ısıtma peti masrafı olmaz)  kılar ve geleneksel ısıtma petli flexitanklara göre 20 kata kadar daha hızlı ısıtma sağlar. 
Palm yağının yoğunluğu, tipine bağlı olmak üzere 0.90-0.95 aralığında değişmektedir. 27.000 litre kapasiteli flexitank, konteyner başına fazladan 3.000 litre taşıyabilmeyi mümkün kılar ve böylelikle navlun bedelinde ortalama tasarruf sağlar. 
Sedimantasyon (çökelme) palm yağının bir özelliğidir. Minimum kalıntı ile palm yağını flexitank’tan boşaltmak ve sirkülasyonu sağlamak için spike’ın yerleştirilebileceği ikinci bir giriş eklenmiştir. Bu işlem hem çökelimi engellemek için kargoyu karıştırır hem de ısıtmanın hızlı olmasını sağlar. 
Liqua; Malezya, Endonezya, Guatemala ve Kolombiya’dan palm yağı için ithalat servisi sağlayabilmektedir. Liqua’nın Avrupa’da bulunan acenteleri, Liqua’nın çalışma ağı vasıtası ile müşterilerine bu ülkelerden palm yağı ithalatı için yardımcı olmaya hazırdır.